Жаднама «Қауіпті ойындар»

«Қауіптіойындар» бойынша ЖАДЫНАМА

Соңғы кезде   жасөспірімдер айналысатын әртүрлі қауіпті ойындар туралы көптеген хабарламалар пайда болды. «Көгілдір кит», «Қызғылт пони», «Момо» интернет-боты, «Жүгір де өл» – жасөспірімдердің психикасы мен өміріне қауіпті және Қазақстанда тыйым салынған ойындар.

«Жүгір немесе өл» өлімге әкелетін ойынның мәні: жасөспірім үлкен жылдамдықпен келе жатқан көліктің алдынан жүгіруі керек.

Қазіргі уақытта ойын жаңа бетбұрыстарға ие болды: қатысушыларды тарту үшін әлеуметтік желілерде арнайы топтар белсенді түрде құрылуда.

Жасөспірім өзінің «ерлігінің» нәтижесін желіде арнайы топтарда жариялайды, онда оның әрекетін пікірлестері мен топтың негізін қалаушылар бағалайды.

«Жүгір де өл» ойыны деструктивті және жасөспірімнің жеке басын бұзады, өйткені ол дәстүрлі құндылықтарды алмастырады, заңсыз мінез-құлықты насихаттайды, кәмелетке толмағандар арасында заңға деген теріс көзқарасты қалыптастырады, жастардың санасы мен имандылығына деструктивті әсер етеді. .

Кез келген қауіпті ойындарға қатысушылар ерекшелік талабымен (біз жақсымыз, біз күштіміз) және топтық мүдделер жеке мүдделерден жоғары деген сеніммен ерекшеленеді. Жасөспірімдер мақсаттың құралдарды ақтайтынына сенімді (қоғамға жат және заңсыз мінез-құлықты ынталандыру).

Қатысушылар ортақ сыртқы сипаттамаларға ие (шаш үлгісі, киім-кешек, зергерлік бұйымдар, сленг).

«Жүгір немесе өл» қауіпті ойыны өлімге ғана емес, мүгедектікке және денсаулыққа байланысты басқа да мәселелерге әкелуі мүмкін.

Айта кету керек, көптеген балалар сынақтан өте алмай, көлік қағып кетеді, нәтижесінде бала ауыр жарақат алады немесе қайтыс болады.

Сарапшылардың айтуынша, жасөспірімдер арасында өлімге әкелетін ойын-сауық пен «Жүгір немесе өл» ойыны үлкендердің балалармен уақыт өткізуді қойып, бос уақытын интернетте өткізуге мүмкіндік беруіне байланысты танымал бола бастады.

«Жүгір немесе өл» ойыны көбінесе дау-дамайдың нәтижесі болып табылады, сондықтан оны жаман серіктестіктен шығару үшін жасөспірімнің кіммен сөйлесетінін білу маңызды.

Ата-ананың басты міндеті – өскелең ұрпақпен байланысты үзбеу.

Ең жақсы шешім - жасөспірім монитордан тыс қызықты және қызықты өмір бар екенін түсінуі үшін уақыт шектеулері.

Жасөспіріммен үнемі араласып, оның өміріне қызығушылық танытып, оған тікелей қатысу қажет. Ата-аналар баласымен сөйлесіп, мұндай әрекеттердің қауіптілігін түсіндіруі керек.

Сіз өзіңіздің жасөспіріміңіздің әлеуметтік желілердегі барлық әрекеттерін бақыламауыңыз керек, өйткені бұл сіздің онымен қарым-қатынасыңызға теріс әсер етуі мүмкін. Күйлерді, топтар тізімін және т.б. көру үшін оның бетін жеке тіркелгіңіз арқылы қарау керек.

Балаңызды «Жүгір немесе өл» ойынынан қорғау үшін психологтар оны Интернеттен барлық жолмен алшақтатуға кеңес береді. Тыйым салу емес, балама ұсыну маңызды.

Жүргізушілер жол апатынан қорғану үшін жол қозғалысы ережелерін сақтауға дайын болуы керек. Балалар оқитын және көңіл көтеретін мекемелердің жанында төмен жылдамдықпен жүру керек.

Жол жиегіне назар аудару керек, себебі көп жағдайда жасөспірім біраз уақыт тұрып, қадам жасауды шешеді, ал жақын жерде телефондарына бәрін түсіріп жатқан басқа балалар бар.

Егер жүргізуші баланы көріп, уақытында тежеуге үлгерсе, оған айғайлаудың қажеті жоқ, ең жақсы шешім - полицияға қоңырау шалу немесе ата-анасына хабарласу;

«Жүгір немесе өл» ойынының салдары өте ауыр және соқтығыстың нәтижесі көліктің қаншалықты жылдам жүргеніне байланысты болады.

Тіпті тәжірибелі жүргізушілер жүгіріп келе жатқан балаға әрдайым дер кезінде әрекет ете алмайды. Ал егер жазатайым оқиға болдырылмаса, онда ойыншы ешқандай жауапкершілік көтермейді, ең үлкен айыппұл бірнеше жүз айыппұлды құрайды, бірақ бұл үшін ойынның фактісін дәлелдеу керек.

Деструктивті мінез-құлық белгілерін анықтау кезінде студенттерге психологиялық көмек көрсету жұмыстарын кешенді түрде ұйымдастыру маңызды:

- сынып жетекшісіне, педагог-психологқа, білім беру мекемесінің әлеуметтік қызметкеріне оқушының субмәдениетке тартылуының күтілетін тәуекелдері туралы хабарлау;

- жасөспірімнің ата-анасын хабардар ету және бірыңғай білім беру стратегиясын әзірлеу;

- білім алушыға кешенді алдын алу шараларын қолдану қажеттілігі туралы білім беру мекемесінің әкімшілігіне хабарлау;

Келесі алдын алу шараларын жүзеге асыру ұсынылады:

- жасөспірімдердің бос уақытын жақсарту, девиантты мінез-құлыққа ықпал ететін жағымсыз факторларды жою;

- тәуекел тобындағы кәмелетке толмағандарды ерте анықтау және атаулы психологиялық көмек көрсету және жасөспірімдерді әлеуметтендіру шараларын жүзеге асыру;

- жасөспірімдерге құқықтық тәрбие беру;

- ата-аналарды тәрбиелеу және отбасылық мәселелердің алдын алу;

- білім беру ұйымдарында қолайлы психологиялық климат құру, оқушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты дағдарыстарды, сондай-ақ ұжым ішіндегі тұлғааралық жанжалдарды шешуде педагогикалық-психологиялық «медиацияны» қамтамасыз ету.

Просмотров: 2057

Қосымшалар: